Baskı Hakkında - Favori Basım ve Matbaa

Baskı Hakkında

Baskı Hakkında

Baskı materyaller üzerine uygulanan baskı sonucu ortaya çıkan görsel unsurların bütünüdür. Günümüzde en çok tercih edilen baskı türleri incelendiğinde Dijital Baskı ve Ofset Baskı olarak görülmektedir. Dijital Baskı, dijital ortamlarda bulunan yazı metni veya görseli çeşitli materyaller üzerine basılmasına denir.

Dijital baskı genellikle daha küçük ölçekli materyaller üzerine yapılan baskı türü olmakla beraber maliyeti yüksek ancak bir o kadar pratik ve hızlı baskı uygulama türüdür. Dijital baskı ile diğer baskı türleri arasında oldukça fazla fark bulunmaktadır. Dijital baskı ile Ofset baskı arasındaki tercih sebeplerinin en önemlisi daha fazla sayıda baskıyı daha düşük maliyet ile yapılmasından dolayı ofset baskı olmaktadır. Fakat günümüzde her gün daha fazla gelişen teknoloji ile farklılaşan metotlardan biri baskı türleri arasındaki farklar diyebiliriz. Geliştirilen son sistemler ile maliyetler her geçen gün biraz daha azalmasıyla ilerleyen zamanlarda bu kavram farklılık gösterebilmektedir.

Dijital Baskının Avantajları:

● Yapılacak baskı adet sayısı az ise,

● Çalışmalarınızı hızlandırmanız gerek ise,

● Kalite sizin için fazla önem arz etmiyor ise,

● Yapılacak baskının hızı, maliyetine oranla daha önemli ise,

Dijital bankanın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Ancak bu maddelerin sizin için önemi aksi yöndeyse, “zamanınız var ve kaliteyi birinci planda tutuyorsanız” gibi Ofset Baskı türünü tercih edebilirsiniz.

Ofset Baskı, Dijital Baskı arasında bir takım farklar gözükmektedir. Bunlardan biri Dijital Baskıda, baskı kalıpları değiştirilmek zorunda değildir. Ancak Ofset Baskıda baskı kalıpları sürekli değiştirmeli ve bu işlemin bir kısmı manüel olarak yapılmak zorundadır. Bu işlemler baskı süresini uzatır. Ofset Baskı, Dijital Baskıya oranla çok daha uygun maliyetlidir. Misal 1 milyon adet baskının aynı anda yapılabiliyor olması bunun sebebidir. Ofset Baskı tekniği bir çok kimyasal kullanılarak yapılır, bu yüzden çok fazla atık oluşturmaktadır.

Ofset Baskı Çeşitleri de kendi içerisinde ikiye ayrılır:

● Tabaka Ofset Baskı Baskı materyali olarak kağıt kullanılan tekniktir. 5×35 cm 70×100 cm gibi boyutlarda baskı yapabilen türevleri mevcuttur.

● Web Ofset Baskı Baskı tekniği olarak bobin kağıdı kullanılır. Günümüzde gazete, dergi ve benzeri gibi baskılarda kullanılmaktadır.